Connect with us

Rugby News

USA Club 7s Nationals Rugby Tournament on August 13–14, 2022

USA Club Rugby is now accepting host bids for the 2022 & 2023 Men’s and Women’s National XVs Championship and  National 7s Championship. The Men’s and Women’s USA Club 7s Nationals Championship event will feature 40+ teams playing at the host location on August 13-14, 2022.

The USA Nationals Club 7s Rugby tournament will be streamed on The Rugby Network beginning at Noon ET on August 13.

Kayo Sports will stream both matches of the 2022 USA Club 7s Nationals, with replays available on demand. Kayo Sports | $25 per month; 14-day free trial . USA Club 7s Nationals Rugby game on Kayo Sports live and on-demand, via the Internet. There are no lock-in contracts involved .

When: 

Saturday, August 13 & Sunday, August 14

Where: 

Starfire Sports, Tukwila, WA

How can I watch?

All matches will be broadcast on USA Rugby TV

What teams are participating? 

There will be 32 teams present, including the top 16 Men’s & Women’s Club sevens programs in the United States.

USA Club 7s Nationals

The Men’s Division 1, 2, & 3 and Women’s Division 1 & 2 playoffs will conclude with National Semi-Finals and National Championship event played at the host location on May 20-22, 2022. The Men’s and Women’s National 7s Championship event will feature 40+ teams playing at the host location on August 13-14, 2022USA Club Rugby is also accepting bids for 2023 for these same events, which will be held May 19-21, 2023 and August 12-13, 2023.

Bids are reviewed and approved based on a variety of factors including field quality, staffing, safety issues, financial independence, support from local match officials and local tourism groups, and venue conditions. Additional priority will go toward venues that are within one hour from a major international airport and can offer affordable accommodation and transportation for teams.

Teams interested in hosting can apply by registering your venue, and submitting host application found at the links provided:
Register Your Venue
Submit Your Host Application

USA Club Rugby will be accepting bids until March 14, 2022 (extended; original deadline was February 18, 2022). It is expected that the 2022 National XVs Championship and 2022 National 7s Championship venues will be selected and announced no later than April 1, 2022 (extended; original deadline was March 1, 2022). The 2023 events may also be awarded at the same time based on the proposals received.

Pool A

Dallas: Aaron ‘Spike’ Davis, Hayden Hill, Maikeli Naromaitoga, Dylan Carrion, Blake Blaylock, Ben Olie, Alex Elkins, Ludwig Van Der Merwe, Deionte McMurray, Christian Schulze, Breyten Maritz, Juan Ruiz, Darrien Pipkins

Old Blue of NY: 1 *Aki Raymond 2 Chase Schor Haskin 3 Conor O’Brien 4 Derek Lipscomb (c) 5 Eric Naposki 6 Evan Williams 7 Kevin Braithwaite 8 Koto Fujimura, 9 Mike St Claire 10 Monate Akuei 11 Nic Franklyn 12 *Sondai Adjei 13 Clinton Olaniyi 14 Ryan Manning HC: Dom Wareing AC: Nic Clapinson AC: Levan Shaorshadze Athletic Trainer: Irene Lee

Schuylkill River Exiles: John Davis, Dan Deal, Bruce Dolan, Jordan Ghyzel, *Danny Giannascoli, Kyle Hegarty, Brian Keown, John McCurdy, James Meyer, Peter Mulville, Noah Niumataiwalu, Jack Ramirez, Mitch Vannoy HC: Chris ‘Pudge’ Ryan

St Louis Bombers: Eric Davidson, Terell Johnson, Gabe Kettering, Connor Lenihan, Ani Mteto, Ty Nelson, George O’Sullivan, Clem Quaicoe, Casey Roller, Marnus Spangenberg, John Stewart, Jamie Serna

Pool B

Denver Barbarians: Celester Asuega, Mickey Bateman, Malik Bryant, Logan Collins, Matt Long, *Jeremy Misailegalu, Norvel Stewart, Eric Skykes Jr., Ryan Walker, Alex Wormer, Campbell Johnstone, Noah Pflaum

Life West Gladiators: Gavan D’Amore-Morrison, Keoni Dellermann, *Devereaux Ferris, Naima Fualaau, Alex Glover, Tavite Lopeti, Mike McCarthy, Skyler Mitchell, Daniel Pusack, Jason Severance, Tim Stanfill, Jared Tavares, Payton Telea-Ilario, Josefa Vuatalevu, Inoke Waqavesi

Mystic River: *Jared Collinson, Vini Daley, Cameron Davidowicz, Chris Frazier, Matthew Kaltenbach, Adnan Kawuma, Isaiah Lopez, Ian Luciano, Bryan Michel, Alexander Parciak, Ryan Santos, Aidan Smith

Northern Virginia: Jackson Elder, Robert Figley, *Mo Katz, John LeFevre, Chris Marcelin, Michael Medlej, Chase Miller, Eric Populus, Caleb Strum, jack Taylor, *Dacoda Worth

Pool C

Austin Huns: 1 Austin Willis 2 Brandon Johnson 3 Brendon Curle 4 Case Fleck 5 Corey Jones 6 Jack Casey 7 Karch Hoffman 8 Pat Coleman 9 Ricky Chestnutwood 10 Shamall Schoonmaker 11 Spence McManes 12 Zane Jackson 13 Joshua Williams HC: Adam Scheidler AC: Brian Welborn, Alex Rees, Ryan Kretchmar

Chicago Lions: 1Aaron AC Cummings 2 Noah Brown 3 Michael Ziegler 4 Clarence Biénès 5 Alex Dorrier 6 Thomas Kacor 7 Will Chevalier 8 *Jacob Hidalgo 9 Gonzalo Mendoza 10 Christian Artuso 11 Terran Meek 12 Kai Carlberg, 13 Willis Goodwin

Oceanside Chiefs: Sierra Arteaga, Thomas Duffy, Tai Enosa, Garrett Jones, Jack Jones, Isaiah Lutali, James Stuck, Vaafuti Manatua, Danny Vega, Enosa, Enosa Jr., Tuks Kawa, Shane Mila Coaches Duane Atualevao, Lawrence Hunt

Washington Athletic Club: 2 Ronald Leafa 3 Ian Wright 4 Yanya Sturm 6 *Scott Dean 7*Nicholas Taylor 8 Noah Wright 11 *Cole Zarcone12 Matthew Brennan 13 *Tommy Clark 15 Tristan Ingold 19 Cecil Ala 20 Mike Palefau 16 Tomasi Puletu

Pool D

Atlanta Old White: Tito Bautista Vargas, Orrin Bizer, Colton Cariaga, Michael Islava, *Maciu Koroi, Gabe Michnya, Zac Mizell, Drew Moyes, George Phelan, Julian Roberts, Palema Roberts, *John Scotti, *Daemon Torres
Belmont Shore: Jacob Barry, Graham Bishop, *Adam Channel, Alejandro Duran, Gerald Lowe, James Muse, Max Paronelli, Danny Thomas, Brenden Wallner, *Ben Weischedel, Rob Newcomb, *Keni Nasoqeqe

National Athletic Village: Maxim Bennett, Jameson Bonti, Irving Carcamo, Nelson Hicks, Blake Jackson, Rob Johns, *D’montae Noble, PJ O’Reilly, Seimou Smith, Chase Suznevich, Ethan Suznevich, Walter Woo, Travion Clark

Westside Ronins: Dion Crowder, Sami Ma’afu, *Lauina Futi, Marques Fuala’au, *Sitiveni Tamaivena, Andrew Nelson, Sevuloni Naturudregadrega, Ian Adams, Levi Penter, Michael Nelson, Shane Donovan Moore, Penisoni Leua, *Moses Lalasava

Women’s Signes Cup: Schedule, Standings

Pool A

Scion: Lucy Dawson, Donna Dzieman, Emily Fullbrook, Marisa Hall, Bridget Kahele, Jessica Lu, Katie Lutton, Jade McGrath, Dana Meschisi, Lauren Rhode, Kimber Rozier, Asinate Serevi, Charlotte Wallace

Chicago Lions: 1 Sarah Berry 2 Rose DiBalsamo 3 Kelley Hirt 4 Kathleen Murphy 5 Cristina Bravo 6 Kaity Kasper 7 Mariah Martinez 8 Meg Loomis 9 Rachel Grecky 10 Mackenzie Wood 11 Emma Hovanec 12 Scout Muzikowski 13 Betty Nguyen

Oregon Sports Union: Erika Farias, Karissa Postula, San Juanita Fetuuaho, Nina Wilson, Claire Lundy, Te Awhina Ho Chee, Zoe Wilson, Adriana Mendoza, Courtney Hendrickson, Ruth Lopez-Rodriguez, Miranda Mishan, Riley Yoder + Alternates Paris Hart, Riclaire Martinez, HC: Talo Fetuuaho, AC: Bui Baravilala, Mgr: Rachel Johnson

Santa Monica Dolphins: Megan Gaedje, Grace Galey, Allie Harris, Mikaela Hassenzahl, Margaret Lee, Billionna Reyes, Tiffany Rowse, Tracy Smith, Michelle Young

Pool B

Life West Gladiatrix: Siale Alatini, Amy Bonte, Sarah Buonopane, Frieda Fetuu, Alycia Namosimalua, Lauryn Nazareno, Leila Opeti, Bianca Ortiz-Pallen, Rachel Pau’u, Nene Persinger, Hope Rogers, Rosie Russell, Nicole Strasko, Monalisa Tupou, Myia Wilkes, Alex Wing-LaClaire

Rocky Mountain Magic: Emily Colesworthy, Jess Dombrowski, Rachel Ehrecke, Alexandra Hammon, Katie Lohaus, Julia Mulligan, Justine Perl, Riglie Reeves, Jaida Rudkin, Sam Sullivan, Tennant, Nicole Wanamaker

Northern Virginia: 1 Sarah ‘Skokie’ Cokingtin 2 Ariel Johnson 3 Emma ‘Mono’ Auld 4 Liz ‘Twitch’ Eways 5 Mo McInerney 6 Taylor Noel 7 Bianca ‘B’ Klepper 8 Emily ‘JB’ Wessel 9 Emily Blease 10 Jo Asumang 11 Chelle Schneider 12 Kelsey Jang 13 Anna Rae Clark HC: Nancy Fitz AC/Mgr: Juan Toe

Pool C

American Rugby Pro Training Center (ARPTC): Ciara Clawson, Lauren Ebeling, Judith (Judy) Gramajo, Mattison Grey, Alli Hale, Maura Hough, Jocelyn Jones, Autumn LoCicero, Georgie Perris-Redding, Heidi Tressler, Ana van Ravenswaay, Sierra Watkins

Boston Belles: Amanda Schweitzer, Claire Stingley, Emma Santosuosso, Gen Quirion, Hannah Mackay, Jenny Kronish, Lisa Van Eerde, Margaret Reiss, Milan Roberts, Paige Stathopoulos, Rachel Harkavy, Sam Menendez, Stacey Markovic HC: *Oliver Englehart AC/Mgr: Olivia Benzan-Daniel

Tempe Ninjas: Danielle Borie, Jacey Cardwell, Stephanie Davies, Taylor Didesch, Nina Freelander, Victoria Froh, Alex Jaros, Chloe Jex, Laura Kujawski, Heleni Kuma, Lindsey Mahoney, Tracey McLane, Abby Vester

Pool D

Washington Athletic Club: 1 Christa Banks 2 Jenny Johnson 4 Lauren Barber 8 Megan Sanders 9 Kendra Young 10 Emily Barber 11 Sydnee Watanabe 13 Leah Ingold  18 Lilli Shi 21 Erica Legaspi 25 Nikki Kenyon 26  Carly MacKinnon 15 Elena Cantora

Optimus Rugby: Susan Adegoke, Gabriela Bergamin, Cyndi Campbell, Sydnee Cervinski, Adrionna Duncan, Haylie Garman, Lara Gartner, Akilah Guzman, Corinne Heavner, Darian Lovelace, Brooklyn Vaifanua,

Chicago North Shore: Sarah Anderson, Alecia Eschenbrenner, Nicole Fisch, AJ Inacay, Bridget Kapinus, Emily Krahn, Samantha Kupitz, Ariane Lozac’hmeur, Olga Niyibizi, Stephanie Ramierez, Kadie Sanford, Gianna Torres, Lauren Trout

Men’s Silver Cup: ScheduleStandings, *2021 MLR Player

Pool E

Detroit Tradesmen: 1 Conrad Bontrager 2 Todd Else (C) 3 Aaron Hodgkinson 4 Imad Harajly 5 Kevin Kreger 6 Gavin Spisak 7 DJ Pinneo 8 Evan Shoup 9 Hans-Ludovic Dessureault 10 Mike Metz 11 Trevor Broyles 12 Seth Burton HC Patrick Khalaf

Dallas II: Gus Dellinger, Nathan Jones, Christian Tanner, Manny Soto, Alex Elali, Maxime Dlprat, Thomas Hever, Javier Davilla-Lopez, Richard Stevens, Josh Brewer, Josh Lowe, Mohamed Haddar, Wyatt Trujillo

Old Mission Beach Athletic Club (OMBAC): Shane Dempsey, Ari Flink, Nico Gilli, Fernando Harris II, Gregory Heath, Mike Moore, Paul Saccomanno, Jordan Sandoval, jake Vassar, Lolenisi Veimau, Thomas Wennerstrum, Gregory Heath

Chuckanut Bay Geoducks: William Lucero, Parmvir Rai, Aaron Robertson, Andy Ros, Carlos Sianez, Brahm Van Woerden, Simon Dodd, Nathan Mathias, RAven Morsey, Joey Malloy, Kyle Peter, Terrell Nelson, Elijah Ashmann

Pool F

Beltway Elite: Tyler Barberi, Joshua Bond, Blake Carroll, Luc Desroches, Grayson Hayes, David Hightower, Joanel Joseph, Jacob Powers, jake Soriano, Nathan Tadesse, Andre Van der Merwe, Quinn Western

Grand Prairie Mavericks: 1 *Mike Gieselman 2 Daniel Garcia 3 Drew Wasikowski 4 Nick Larsen 5 Bryan Ptomey 6 Tevita Makasini 7 Isei Finau 8 Andrew Palet 9 Kyron Torrence 10 Steven Larsen 11 Tristen Even 12 Marvin Desir 13 Taylor Lampe

Santa Monica Dolphins: Alex Alvarez, Sean Cooper, Ryan Gilroy, Dylan James, Sam Peri, Ollie Pinfold, Patrick Raleigh, Joedee Reyes, Nick Rogers, Will Taylor, Ricky Worsfold

Oregon Sharks: Payton Bruton, Dominic Harris, Alan Hooper, Levi Jenks, Trever Kahunahana, Luis Mercado-Waldner, Adrian Ogo, Andrew Reyes, George Smith, Malaetasi Sofa, Anthony Turner, Gabriel Wai, Ricardo Waldner

Pool G

Belmont Shore II: Oscar Bashaw, Russel Pitts, Blake Rowerdink, Anthony Simeone

Rugby HTX: Wes Anderson, Trace Bolstad, *Will Crawford, Andres Diaz, Conor Mills, John Ray, Alec Savoy, *Max Tacket, Andy Vasallo, *Taylor Howden

Oregon Sports Union: Sione Aisea, Christian Barlett, Alex Bercovici, Gavin Fitzhugh, Kopelani Fuimaono, Tysen Gray, Aaron Jolcover, Lopeti Aisea, Tyler Taverniti, Dane Barclay, Austin Alley

Pool H

Westside Ronins II: Spencer Sorensen, Garrett Mitchell, Brandon Mooney, Jones Naisoro, Ala Tuiiau, Darrien Sasaki, Eric Soto, Jordan Jenkins, Nephi Ledua, Will Stowers, Chris Gerbino, Asipeli Leua Rande Gruenwald

Optimus Rugby: Eugene Elliott, Elijah Fluker, Austin Grant, Frederick Henri-Aiudua, Sean Hunt, Joseph Jackson, Sam Ngethe, Andre Thomas, Nolan Tuamoheloa

Silicon Valley: Jeffrey Brunetto, Daelan Denenberg, Alex Domine, Tyler Fraas, Luis Hernandez, Joe Kunz, Mattia Müller, Gavin Murray, Calvin Nell, Andrew Packard, Maxime Rieuf, Siupeli Sakalia, Luca Tani

More in Rugby News